Прийшла зима. Випав перший сніг, наступили мороз. В цей час у старовину закінчували всі сільськогосподарські роботи, господарі ховали реманент , лагодили сані, їздили до млина та готувалися до Різдвяних свят. … А господині пряли, дівчата вишивали і щоранку вмивалися «першим снігом» та витиралися червоною калиною – «щоб були рожеві лиця». Парубки допомагали батькам, а у вільний час заважали дівчатам вишивати…


Наближався період угадування на майбутній рік.. Дівчата на хлопців, хлопці на дівчат, господиня – на достаток і благополуччя родини, та щоб доньку видати; господар на урожай… І все це сповнено чаром первісної поезії нашого народу.
Від 7 грудня, тобто від Катерини починався великий цикл зимових свят. Свято Андрія Первозванного вважається найбільшим передноворічним святом, яке відзначається ще з часів Русі 13 грудня. Андрій Первозванний входив в число 12-ти апостолів Христа, згідно з переказами, був братом апостолу Петру. Хоч Андрій Первозванний – християнський святий, але в народній традиції звичаї і обряди в цей день мають дохристиянський характер: угадування майбутньої долі, заклинання, ритуальне кусання “калити”. Напевне всі чули про дівочі посиденьки на Андрія, але була і традиція збирання вже заміжніх жінок.

Жіночий костюм XIX століття. Полтавська вишивка

Саме з метою популяризації народних традицій 12 та 13 грудня ми збралися на Жіночі посиденьки. Чого тільки у нас не було:
– говорили про значення «Калити», і як саме у ці дні жінка бореться з нечистю, щоб та не вкрала сонце;
– Особливості жіночого і дівочого гадання на Андрія;
– Сакральність жінки;
– Магія вишивки і чому речі, вишиті у цей період, мають магічні властивості;
– Жіночі хитрощі у вишивці;
– Обрядове значення вишивки;
– Прядиво, нитка, тканина та їх чарівні властивості;
– «Енергія роду» – що це? І чому передається тільки через жінку?

Розповідає Тетяна Федорівна Черненко

Ми підняли тільки деякі фундаментальні питання нашої звичаєвості, але отримали величезний відгук у серцях тих, хто був з нами в ці вечори.

Куштування Калити

Дякуємо всім, хто прийшли. Дякуємо вам за ваші усмішки та емоції. А найголовніше: дякуємо, за те, що готові разом з нами далі вивчати та пізнавати звичаєвість нашого народу.

Учасники посиденьок розглядають ручну вишивку XIX століття

«Жіночі посиденьки» були першими із циклу “теплих екскурсій”, присвячених звичаям та традиціям. Ми і надалі плануємо вивчати та розкривати глибинні знання українського народу. Будемо вивчати: особливості полтавської вишивки, таємні символи на вишиванках, обереги на вишиванках, сила кольору та з цілення кольором, особливості сорочок з льону та конопель, як вдягати намітку, сила рушника та багато іншого.

Колекціонерка і дослідниця полтавської вишивки Тетяна Федорівна Черненко

А ще ми започаткували нову традицію: наших постійних клієнтів відтепер ми будемо заохочувати подарунковими сертифікатами. Першими їх отримали наші активні туристи Олена Сєргєєва та Олена Савченко. Дякуємо, що подорожуєте з нами. Будемо старатись і надалі дивувати вас новими цікавими креативними маршрутами та екскурсіями.

Олена Сєргєєва
Олена Савченко

Крім того, святкувати власний день народження подорожуючи з нами тепер буде не лише цікаво і корисно, а й вигідно, оскільки іменинники також отримуватимуть подарунки. Ще раз від душі вітаємо Ольгу Єрмолаєву, яка разом з своїми подругами завітала на наші посиденьки в свій день народження.

Ольга Єрмолаєва

Особлива подяка за співпрацю колекціонеру і досліднику полтавської вишивки Тетяні Федорівні Черненко, яка була нашим провідником під час цих вечорів, яка буде нашим вчителем і в подальшому.

Дякуємо Таверні IV бастіон за те, що нас приймали, готували смачні ритуальні вареники, випікали Калиту та допомагали в медійному просторі.

Більше світлин з посиденьок в оригінальній роздільній здатності на нашому каналі Flickr

Жіночі посиденьки на Андрія

Дякуємо за теплі слова в мережі, будемо й надалі працювати для Вас

Поділіться своїми враженнями