Анна Шендрик та Катерина Бабіч

Здається, у Полтаві народжується міцний цікавий і, впевнений, результативний альянс – підприємці, краєзнавці, туристичні агенції. Сьогодні ТА «Феєрверк мрій» та чарівні дівчата Анна Шендрик і Наталія Скорик запросили охочих на «теплу» екскурсію.

Тема розмови… Ні, це пафосно, «дерев’яно». Краще так – ми «йшли» морем цікавої інформації. «Лоцман» – людина – енциклопедист, відомий мистецтвознавець, гуру у світі дослідників минувшини Кім Скалацький. Герой розповіді – фотограф Йосип Хмелевський. 1875 уродженець Польщі відкрив у в Полтаві фотоательє, яке було на той час одним з найкращих у Російські імперії. У нього робили знімки Володимир Короленко, Панас Мирний, Григорій Мясоєдов, Микола Скліфосовський. Фотографував маестро і велику групу діячів культури, що приїжджали у 1903 р. на відкриття пам’ятника Івана Котляревському.

«Зігріті» Йосипом Хмелевським
Йосип Хмелевський

Так от, певний час ЇХ орендував павільйон у будинку поміщика Онуфрія Васильєва по вулиці Олександрівській(нині Соборності, 32). Кім Григорович повідав неймовірну історію про те, як довго «вираховував» колишнє місце розташування майстерні. Телефонував, зустрічався, опитував. А ще саме він врятував старенький чемодан із фотографіями Хмелевського. А дорога їм була у смітник. «Я й досі дивуюся, як тоді, у шістдесят дев’ятому, мені попалася одна з найбільш унікальних фотографій: Хмелевський на смертному одрі. Біля труни стояло католицьке розп’яття, збоку – вінок з написом: “незабутньому колезі І.Ц. Хмелевському од союзу фотографів м. Полтави”. Старий правопис (а це був 1924 рік) свідчив про те, що полтавські фотографи не поспішали приймати радянську владу. Та й Хмелевський, як відомо, ще в 1906 році виходив проти страйкуючих з пістолетом в руках». Ось такі деталі. Хоча, які ж це деталі. Велике і важливе.

«Зігріті» Йосипом Хмелевським

Так от, Соборності, 32. Нині у будинку базується зручна і затишна «Львівська кав’ярня». Власниця, пані Катерина Бабіч – новатор у, здавалося б, традиційному бізнесі, експериментує, людина ділова, метка, не байдужа і безмежно закохана у Полтаву, історію рідного міста. Ще великий популяризатор древності і активно «патронує» подібні просвітницькі проекти. І бере в них участь. Її емоційні гарячі, коли вона у всіх ролях, розповіді, про історію кави, традиції рецепти, технології приготування улюбленого мільйонами напою, буквально, зачаровують. Подібні аристократичні краєзнавчі посиденьки не уявити без глибоких, проаналізованих і вичерпних оповідей неперевершеного Артура Арояна. Історія винаходу дигеротипа, кольорів фотоапарата, фото, долі великих фотографів. Зрозуміло, доступно. І, головне, вже прагнеш знати більше.

«Зігріті» Йосипом Хмелевським

Завітали на раут і керівники музею Миколи Гоголя. Показали альбом художніх фототипій и геліогравюр укладений до 200 річчя Миколи Гоголя та на честь 160 Йозефа Хмелевского. Далекого 1902 оригінальне видання стало даниною пам’яті фотографа великому письменнику народженому на Полтавщині.

Ось такі у нас ВЕЛИКІ ЗЕМЛЯКИ. Вивчаймо, шануймо. І дякуємо «ударній групі», котра «зігріла» нас у морози -керівникові ТА «Феєрверк мрій» Анні Шендрик, власниці «Львівської кав’ярні» Катерині Бабіч, Артуру Арояну, Кіму Григоровичу Скалацькому! Та найбільше – Йосипу Хмелевському!

Володимир Дряпак

One thought on “«Зігріті» Йосипом Хмелевським”

  1. Дякую за надзвичайно пізнавальну екскурсію в новому “теплому” форматі! Так тримати!

Поділіться своїми враженнями